İngiltere ilk denizaltı gözetleme gemisini denize indirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere ilk denizaltı gözetleme gemisini denize indirdi

Abone Ol 

İngiltere ordusu ilk sualtı gözetleme gemisini hizmete soktuğunu duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre, ordunun ilk denizaltı gözetleme gemisi, İngiltere’nin Çok Rollü Okyanus Gözetleme programının bir parçası olarak Thames Nehri’nde denize indirildi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace geçen yıl geminin kablolar ve gaz boru hatları gibi kritik deniz dibi altyapısını korumak için bir ana gemi olarak geliştirildiğini duyurmuştu.

Ülkenin denizaltı kapasitesini yükseltme çabası, 2022’de Kuzey Akım boru hattında meydana gelen sızıntının ardından, kimliği belirsiz bir failin iki sualtı doğalgaz boru hattını sabote etmesinin ardından geldi. Söz konusu borular Rusya’dan Almanya’ya Baltık Denizi üzerinden doğal gaz taşımak üzere inşa edilmişti.

Daha Güçlü Sualtı Koruması

Daha önce MV Topaz Tangaroa olarak adlandırılan RFA Proteus gemisini İngilere, Marshall Adaları’ndan 70 milyon sterline (86 milyon dolar) satın almıştı.

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre platform, yaklaşık 2 yıl içerisinde İngiltere’nin insansız su altı araçları için çalışan atölyelerinde donatıldı.

6.000 tonluk gemide 26 mürettebat ve subayının yanı sıra 60 Kraliyet Donanması denizaltı gözetleme uzmanı görev yapacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close