İngiltere Donanması Remus sualtı drone filosu satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere Donanması Remus sualtı drone filosu satın aldı

Abone Ol 

İngiltere Donanması, Amerikalı savunma sanayi üreticisi HII’den bir Remus insansız sualtı aracı filosu tedarik etmek üzere bir anlaşma imzaladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; anlaşma kapsamında İngiltere Donanma’sı 100 metre derinlik özellikli üç adet ve 300 metre derinlik özellikli beş adet Remus sualtı dronu satın alacak.

Her iki model de, saatte maksimum 9 kilometre hıza sahip olmakla birlikte, Remus 300 modeli hem keşif hem de uzun süreli operasyonlarda kullanıcıları desteklemek için modüler bir tasarıma sahiptir.

Savunma üreticisi HII, anlaşmanın İngiliz Savunma Bakanlığı’nın karşı tedbirler, sualtı keşif ve gözetleme görevleriyle ilgili deniz yeteneklerini modernize etme çabalarını doğrultusunda gerçekleştiğini açıkladı.

HII Mission Technologies İnsansız Sistemler Başkanı Duane Fotheringham yaptığı açıklamada; “İngiliz Donanmasını deniz güvenliğini sağlama misyonunda desteklemekten onur duyuyoruz. REMUS araçlarımıza duyulan güven, teknolojimizin kalitesi ve güvenilirliğinin bir kanıtıdır. Ortaklıklarımızı daha da güçlendirmeyi ve küresel deniz güvenliğine katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Remus Projeleri

ABD merkezli savunma üreticisi HII, Mart ayında bir Hint-Pasifik müşterisine Remus 620 teslim etmek üzere bir sözleşme imzalamıştı.

Ekim 2023’te şirket, ABD Donanması için 200 adede kadar denizaltı insansız hava aracı tedarik etmek üzere bir başka anlaşma daha imzaladı.

Şirket ayrıca, 2022 yılında İngiliz Donanması’na üç adet Remus 100 aracı sağlamak üzere anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close