İngiliz The Telegraph: "Rusya, Sudan'da çatışmaları körükleyerek ülkeden altın kaçırıyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İngiliz The Telegraph: “Rusya, Sudan’da çatışmaları körükleyerek ülkeden altın kaçırıyor”

Abone Ol 

Sudan’da onlarca sivil ve askerinin hayatını kaybettiği çatışmalar ikinci haftasına girerken, İngiltere merkezli The Telegraph gazetesi,  çatışmalarda Rusya’nın etkisi olduğunu iddia eden bir analiz yayımladı.

İngiltere merkezli The Telegraph gazetesi, Sudan’ın devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in 2017’de rejimini desteklemek için Rus paralı asker şirketi Wagner’in hizmetlerinden yararlandığını belirterek, Wagner’in son çatışmalarda da etkin rol oynadığını iddia etti.

Gazeteye göre Rus paralı askerleri, 2019’da Beşir iktidarının devrilmesi ardından Sudan Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Burhan ve Hamideti ile ülkede yeniden konumlandı ve 2021’de Geçiş Konseyi’nin devrildiği darbeye öncülük etti. 

The Telegraph gazetesi, Wagner grubunun Sudan’a askeri kamyonlar, amfibi araçlar ve nakliye helikopterleri dahil olmak üzere büyük miktarlarda silah ve ekipman sağladığına da dikkati çekti.

Ayrıca gazetedeki iddialara göre Wagner, Meroe Gold altın arama şirketini de işletmeye devam ediyor. Analizde ayrıca, Wagner’in ülke dışına büyük miktarlarda altın kaçırdığı ve bu şekilde Rusya’nın, Batı yaptırımlarından kurtulma çabalarına destek sağlandığı iddia edildi. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close