İngiliz Ordusu, yönlendirilmiş enerji silahı denemeleri gerçekleştirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz Ordusu, yönlendirilmiş enerji silahı denemeleri gerçekleştirdi

Abone Ol 

İngiliz ordusu, Ealing Projesi kapsamında son teknoloji ürünü bir mobil yönlendirilmiş enerji silah sisteminin denemelerini gerçekleştirdi.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre proje, düşman unsurların sinyallerini bozmak için radyo frekanslarından yararlanarak drone tehditlerine karşı potansiyel bir çözüm sunuyor.

İngiliz Ordusu’na göre sistemin başarılı olması, askeri teknolojide önemli bir ilerlemeye işaret eden lazer silahlarının 2027 yılına kadar İngiliz ordusu için konuşlandırılması anlamına geliyor.

Ealing Projesi’nde test edilenler gibi Yönlendirilmiş Enerji Silahları (DEW), ikincil hasar riskini en aza indirirken hassas hedefleme yetenekleri sunarak savaşta devrim yaratma potansiyeline sahiptir. Geleneksel mühimmat yerine elektrikle çalışan bu sistemler, ön cephedeki personele daha fazla dayanıklılık ve esneklik sunmaktadır.

Ealing Projesi’nin önemli bir bileşeni olan radyo frekans silahı çeşitli hava, kara ve deniz hedeflerini tespit ve takip etmek üzere tasarlanmıştır.

Verilen bilgilere göre; İngiliz ordusu için üretilen ilk konsept, küçük bir HX60 kamyona monte edilerek başarılı bir şekilde test edildi.

Daha geniş bir girişimin parçası olan Ealing Projesi ayrıca, güçlü RF iletimleri kullanarak birden fazla insansız hava aracını aynı anda etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close