İngiliz ordusu, robotik köpekleri ön cephede kullanmak için test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz ordusu, robotik köpekleri ön cephede kullanmak için test ediyor

Abone Ol 

İngiliz Ordusu, Ghost Robotics’in V60 Robotik Köpeğinin potansiyelini test etmek için İngiltere’nin DE&S Future Capability Group (FCG) ile ortaklık kurdu.

FCG Seferi Robotik Uzmanlık Merkezi’nden araştırmacılar 6 Eylül’de gerçekleşen denemelere öncülük etti.

Yapılan açıklamaya göre test, tehlikeli bölgelerin keşfi, kritik görev malzemelerinin cephe hatlarına teslimi ve askeri personelin riskini en aza indirgemek için savaş görevlerinin yerine getirilmesi gibi potansiyel görevler için gerçekleştirildi.

FCG Expeditionary Robotik Uzmanlık Merkezi Baş Mühendisi Dave Swan, “Modern savaş alanında, askerlerin daha hızlı ve daha uzun süre çalışmasına izin vermede robotik giderek daha önemli hale geliyor” açıklamasında bulundu.

Dave Swan; “Dörtlü Ghost V60, özellikle ön saflardaki askeri personelin gözü ve kulağı olma potansiyeline sahip” ifadelerini kullandı. 

Ghost V60 

Ghost V60;  maksimum 10 kilogram (22 pound) taşıma yükü ile saniyede 3 metre (saniyede 0,0019 mil) azami hıza sahiptir, bu da onu her türlü hava koşulunda etkili, çevik bir kara robotu haline getirir.

Robot köpek ayrıca, uçaktan paraşütle konuşlandırılmak üzere de donatılmıştır. Biyo-mekanizmalar, kollarının ve bacaklarının değiştirilmesine izin verir.

Dört ayaklı teknolojiye sahip olan Robot, ayrıca 3D görüntüleri haritalamak için LIDAR (ışık algılama ve menzil) görüntüleme sistemlerine sahip.

V60, çevrenin 360 derecelik bir görünümünü sağlamak için ön, arka ve yanlarda kameralara sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close