İngiliz İstihbaratı: "Ukrayna cephe hattındaki tahkimatı artırıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz İstihbaratı: “Ukrayna cephe hattındaki tahkimatı artırıyor”

Abone Ol 

İngiltere Savunma Bakanlığı son raporunda Ukrayna’nın cephe hattının çeşitli bölgelerinde savunma tahkimatı yapımını hızlandırdığını duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığı istihbarat servisi, Ukrayna’nın cephe hatlarındaki faaliyetlerine yönelik bir rapor yayınladı.

Verilen bilgilere göre bu önlemler arasında tanksavar engelleri ve hendekler, piyade siperleri, mayın tarlaları ve diğer güçlendirilmiş savunma mevzileri yer alıyor.

Rapora göre; cephe hattının daha da tahkim edilmesi, Rus güçlerinin bu bölgelerde ilerlemekte ve önemli taktik kazanımlar elde etmekte zorlanabileceği anlamına geliyor.

Kiev’in 2023’te duraklayan karşı saldırısı, Rus kuvvetlerine karşı istenen toprak kazanımlarıyla sonuçlanmadı ve Ukrayna ordusunu tam ölçekli savaşın son aşamasında daha savunmacı bir yaklaşım benimsemeye zorladı.

Aralık 2023’te düzenlenen bir basın toplantısında Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Kyiv Independent muhabirinin tahkimatlarla ilgili sorusunu yanıtlarken en güçlü savunmanın Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Kharkiv’de gerçekleştiğini belirtmişti.

Ukrayna’nın ordu sözcüsü Illia Yevlash ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, 2022’de Rusya tarafından geçici olarak işgal edilen önemli bir lojistik kavşak olan Kharkiv şehrinin son dönemde Moskova birlikleri tarafından yeniden baskı altına alındığını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close