İngiliz Donanması, nakliye dronlarının gemilere iniş ve kalkış kabiliyetini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiliz Donanması, nakliye dronlarının gemilere iniş ve kalkış kabiliyetini test etti

Abone Ol 

Çift motorlu bir nakliye dronu, bir İngiliz uçak gemisinin güvertesine iniş gerçekleştirdi.

İngiliz Donanması’ndan yapılan açıklamaya göre; HCMC adı verilen bir nakliye dronu, İngiltere’nin güneybatısındaki Cornwall sahili yakınlarında yapılan bir deneme sırasında HMS Prince of Wales uçak gemisinin güvertesine iniş yaptı.

ISRNet tarafından verilen bilgilere göre; İngiliz W Autonomous Systems şirketi tarafından geliştirilen insansız hava aracı Predannack’taki bir havaalanından yaklaşık 20 dakika uçtuktan sonra geminin güvertesine güvenli bir şekilde iniş yaptı.

İngiliz Donanması yaptığı açıklamada; “Programın amacı; insansız hava araçlarını gemilere konuşlandırmak ve bunları helikopterlere gerek kalmadan gemiler arasında malzemelerin transferi için kullanmak.” ifadelerini kullandı.

Verilen bilgilere göre; HCMC adı verilen çift motorlu insansız hava aracı, maksimum 1.000 kilometre menzil ile 100 kilogram ağırlığa kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahip.

İngiliz Donanması daha önce de HMS Prince of Wales gemisine bir insansız hava aracının inmesi için deneme gerçekleştirmişti. Anca o denemeler de teslimat için paraşüt sistemi kullanılıyordu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close