İHA'lara özel KUZGUN-KY mühimmatı geliyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İHA’lara özel KUZGUN-KY mühimmatı geliyor

Abone Ol 

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN Modüler Müşterek Mühimmat ailesi yeni varyasyonlarla genişliyor.

TÜBİTAK SAGE, KUZGUN Modüler Müşterek Mühimmat ailesini geliştirme ve genişletme çalışmalarına devam ediyor. KUZGUN-SS (Serbest Süzülen), KUZGUN-KY (Katı Yakıtlı) ve KUZGUN-TJ’den (Turbojet Motorlu) sonra aileye KUZGUN -KY’nin İnsansız Hava Araçlarından (İHA) kullanılacak yeni bir versiyonu katılıyor.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, M5’e özel açıklamalarda bulundu. Okumuş açıklamasında KUZGUN ailesinde gelinen son durumdan bahsetti. Okumuş açıklamasında,  “KUZGUN ailesi bizim iç projemiz. TÜBİTAK SAGE’nin kendi öz kaynaları ile geliştiriliyor. Çok farklı varyantları ve modelleri olan bir ürün ailesi olacak. KUZGUN-SS, KUZGUN-TJ ve KUZGUN-KY’den sonra KUZGUN-KY’nin İHA’lardan da atılan ve hedefe çok hızlı angaje olmasını sağlayacak bir varyasonuda olacak.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş

KUZGUN-KY’NİN KARADAN VE DENİZDEN ATIŞLARI BAŞLADI

KUZGUN-KY’nin test atışları başlamış durumda. İlk olarak karadan yapılan atışı MARLIN SİDA’dan yapılan atış izledi. Füze, MARLIN SİDA’dan balistik bir atış ile başarılı bir şekilde test edildi. Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katıldığı atışlarda, Kuzgun-KY Seyir Füzesi, Görev Kontrol İstasyonu kabiliyeti ile uzaktan kontrolle başarılı bir şekilde ateşlendi. İHA’dan atılacak versiyon ile ilgili çalışmaların da kısa sürede tamamlanmasını ve ilk atışların yakın dönemde yapılmasını bekliyoruz.

MARLIN SİDA’dan KUZGUN-KY atışı

KUZGUN ailesinin fırlatma şekli ve fırlatıldığı platforma göre azami menzil bilgileri şu şekilde:

Muharip Uçak (40.000 ft, 0.9M ile bırakma)

  • 180+ km (Turbojet Motorlu) KUZGUN-TJ
  • 110+ km (Serbest Süzülen) KUZGUN-SS

Silahlı İnsansız Hava Aracı (TİHA/SİHA)

  • 180+ km (Turbojet Motorlu) KUZGUN-TJ
  •  40+ km (Serbest Süzülme) KUZGUN-SS

Karadan / Denizden

  • 100+ km (Ek Fırlatma Motoru Süzülen) KUZGUN-SS
  • 180+ km (Ek Fırlatma Motoru TJ Motorlu) KUZGUN-TJ
  • 40+ km (Dahili Katı Yakıtlı Roket Motoru) KUZGUN-KY

KUZGUN ailesi, sağladığı esneklik ile geleceğin mühimmat ailesi konumunda. Mühimmatlar da güdüm olarak ANS / KKS, Lazer Arayıcı (LAB), Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar  gibi çeşitli opsiyonlar mevcut iken harp balığında da parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli seçeneklere sahip. KUZGUN ailesi bu esnekliği sayesinde hem konvansiyonel hem de asimetrik savaş ortamı için her türlü ihtiyacı karşılamaya aday.

TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş ile gerçekleştirilen röportajın tamamını M5 Prime Youtube kanalında izleyebilirsiniz.

Kaynak: M5 

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close