Hollanda'dan Ukrayna'ya 2,2 Milyar dolarlık askeri yardım kararı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda’dan Ukrayna’ya 2,2 Milyar dolarlık askeri yardım kararı

Abone Ol 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Kiev’e bu yıl 2,2 milyar dolar askeri yardım sağlayacak bir güvenlik anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin dün Ukrayna’nın ikinci büyük şehri ve Rus saldırılarının sıkça hedefi olan Kharkiv’de bir araya gelerek görüşmelerde bulunmasının ardından planın ayrıntıları açıklandı.

Zelenskiy görüşmenin ardından yaptığı açıklamada; “Anlaşma doğrultusunda, Hollanda’dan bu yıl 2, milyar dolarlık bir askeri yardımın yanı sıra, önümüzdeki 10 yıl boyunca da askeri yatırım alacağız” ifadelerini kullandı.

Ukrayna geçtiğimiz ay Avrupa Birliği’nin göndermeyi vaat ettiği 1 milyon top mermisinin üçte birinden daha azını aldığını ve savunmasını sürdürmekte zorlandığı uyarısında bulunmuştu.

Ukrayna ayrıca, mühimmat temin etmekte zorlandığı için Şubat ayında, Avdiivka kasabasındki güçlerini geri çekerek Moskova’ya karşı bir yılı aşkın süredir ilk büyük toprak kaybını yaşadı.

2,2 milyar dolarlık askeri yardımın içeriğine dair bilgi verilmezken, Hollanda ve Ukrayna savunma bakanlarının ayrıntılarla ilgili önümüzdeki günlerde bir araya geleceği belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close