Hollanda, 'eskiyen' düzinelerce askeri aracınıı Ürdün'e sevk ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda, ‘eskiyen’ düzinelerce askeri aracınıı Ürdün’e sevk ediyor

Abone Ol 

Ürdün’ün savunma kabiliyetlerini desteklemek amacıyla stratejik bir adım atan Hollanda, Orta Doğu ülkesine önemli miktarda askeri araç ve teçhizat sevkiyatını başlattığını açıkladı.

Yedek parça ve araçların yanı sıra 200 DAF YA-4442 kamyon ve 53 YPR zırhlı araçtan oluşan konvoy kısa bir süre önce Ürdün’e sevk edilmek üzere Eemshaven’a doğru yola çıktı.

Hollanda ordusu için yaklaşık otuz yılı aşkın süredir çeşitli yerlerde hizmet veren ve eskiyen ekipmanlar, Hollanda’nın Assen şehri yakınlarındaki Oudemolen’de bulunan imha sahalarında son değerlendirmelerden geçirildi. Bu sahalar, hizmet dışı bırakılan savunma varlıklarının satışı için vitrin görevi görmektedir.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Hollanda, 2018 yılında Ürdün ile, Hollanda Ordusu tarafından hizmet dışı bırakılan varlıkların Ürdün’e transferi için görüşmelere başlamıştı.

Hollanda Ordusu tarafından yapılan açıklamada ise; “Askeri varlıkların Ürdün’e transferi, Hollanda’nın bölgesel istikrara katkıda bulunmak ve ortak ülkesinin savunma yeteneklerini geliştirmek için gösterdiği diplomatik ve stratejik çabayı yansıtmaktadır. Bu işbirliği sadece savunma çıkarlarına hizmet etmekle kalmıyor, aynı zamanda Hollanda ve Ürdün arasındaki uzun süreli ilişkiyi de güçlendiriyor.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close