Hollanda Ukrayna'ya deniz unsurları ve top mermisi bağışlayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda Ukrayna’ya deniz unsurları ve top mermisi bağışlayacak

Abone Ol 

Hollanda, Ukrayna’ya hızlı ve yüksek manevra kabiliyetine sahip devriye botlarının yanı sıra hücumbotlar da sağlayacağını açıkladı.

Real Clear Defence tarafından verilen bilgilere göre; Hollanda ayrıca kısa vadede Ukrayna’ya çok sayıda top mermisi siparişi vermek üzere Çekya tarafından hazırlanan bir girişime de 250 milyon Euro katkıda bulunacak.

Teslimat 14 adet sert gövdeli şişme bot (RHIB), 8 adet askeri nehir devriye botu ve CB90 hücumbotunu kapsayacak ve bu deniz taşıtlarının bir kısmı Hollanda Savunma Bakanlığı’nın kendi envanterinden, bir kısmı ise satın alınarak tedarik edilecek.

Hollanda, Aralık 2023’ün başından bu yana Ukrayna’ya farklı türde mühimmat, radar sistemleri ve makineli tüfek gibi bireysel silahlar tedarik etmişti.

Ayrıca geçtiğimiz hafta Hollanda’nın Ukrayna’ya 100 milyon Euro’nun üzerinde ek mühimmat sağlayacağı açıklanmıştı.

10 yıllık güvenlik anlaşması

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymir Zelenskiy tarafından geçtiğimiz hafta 10 yıllık güvenlik anlaşması resmen imzalandı. Anlaşma, orta ve uzun vadede askeri destek de dahil olmak üzere güvenlik işbirliğini içeriyor.

Hollanda’nın yanı sıra 31 ülke ve AB de Ukrayna ile resmi bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmalar Hollanda ve uluslararası ortakların Ukrayna’yı Rus saldırganlığına karşı savunmasında uzun vadede desteklemeye devam edeceğinin bir taahhüdü olarak kabul ediliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close