Hollanda, Ukrayna için 96 adet Leopard 1 tankı satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda, Ukrayna için 96 adet Leopard 1 tankı satın alacak

Abone Ol 

İsviçre gazetesi Tages-Anzeiger, Hollanda’nın Ukrayna’ya teslim etmek üzere birkaç düzine daha Leopard 1 tankı satın almak istediğini açıkladı. Ayrıca gazeteye göre Hollanda, Ukrayna’ya nasıl daha fazla Patriot uçaksavar füzesi teslim edebileceğini de araştırıyor.

Tages-Anzeiger gazetesi, Hollanda’nın tankları İsviçreli üreticilerinden satın almak istediğini açıkladı. Ancak verilen bilgilere göre Hollanda, bunu yapabilmek için şimdiye kadar silah sevkiyatında işbirliği yapmak konusunda isteksiz davranan İsviçre hükümetinden izin almak zorunda.

Geleneksel tarafsızlık duruşunu koruyan İsviçre, mümkün olduğunca Rusya ile çatışmanın dışında kalmaya çalıştı ve Ukrayna’ya yönelik silahların ihracatını genel olarak engelledi.

Bu yılın başlarında Hollanda, Almanya ve Danimarka ile birlikte Ukrayna için “en az” yüz adet Leopard 1A5 muharebe tankı satın aldı. Bu modern tanklar doğrudan Alman üreticilerden satın alındı.

İsviçre gazetesi Tages-Anzeiger’e göre Hollanda, İsviçreli Ruag şirketinden 96 adet Leopard 1 tankı daha satın almayı hedefliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close