Hollanda Hava Kuvvetleri, NATO görevleri için Reaper filosunu güncelleyecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda Hava Kuvvetleri, NATO görevleri için Reaper filosunu güncelleyecek

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi General Atomics Aeronautical Systems, Avrupa’daki NATO görevlerini desteklemek için önümüzdeki üç yıl içinde Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin MQ-9A insansız hava aracı filosunu geliştirecek.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre yükseltmeler; deniz radarları, iletişim röleleri, genişletilmiş menzilli yakıt tankları, elektronik destek önlemleri ve silahlar gibi yetenekleri içeriyor.

Yeni inşa edilecek iletişim röleleri MQ-9A insansız hava aracı filosunu, Hollanda Savunma Bakanlığı’nın tüm servisleri ile entegre hale getirecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan Hollanda Ordusu 306 Filo Komutanı Yarbay Jan Ruedisueli;  “MQ-9A filomuz giderek artan NATO görevlerinde kullanıyor. Bu yükseltmelerle NATO’nun Avrupa genelindeki ISR ve deniz gözetleme görevlerini destekleyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Silahlı Dronlar

Dört adet MQ-9A’dan oluşan bir filo şu anda Hollanda hava kuvvetlerinde operasyonel durumda ve 2026’dan itibaren filoya dört adet daha MQ-9A eklenmesi bekleniyor.

Hollanda savunma bakanlığı geçen yıl mevcut MQ-9A’ların lazer güdümlü GBU bombaları ve havadan karaya Hellfire füzeleri taşıyacak şekilde modifiye edileceğini ve bunun tahmini maliyetinin 268 milyon dolar olacağını açıklamıştı.

MQ-9A Özellikleri

Tek bir Honeywell TPE331-10GD turboprop motordan güç alan MQ-9A, 1.361 kilogram harici depolama dahil olmak üzere 1.746 kilogram faydalı yük kapasitesine sahiptir.

Saatte 370 kilometre seyir hızına sahip olan araçlar ayrıca, 1,852 kilometre menzile, 15,240 metre irtifaya ve 27 saat uçuş dayanıklılığına sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close