Hollanda F-35 filosnu JASSM-ER füzeleriyle donatmayı planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda F-35 filosnu JASSM-ER füzeleriyle donatmayı planlıyor

Abone Ol 

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri [RNAF], uzun menzilli havadan karaya seyir füzeleri satın almak için ABD’ye talepte bulunduğunu açıkladı.

Reuters’da yer alan bilgilere göre Hollanda; NATO’nun uzun menzilli silahlarla ilgili standartları doğrultusunda savaş yeteneklerini artırmak istiyor.

Savunma kaynakları, Hollanda’nın bu hedefi doğrultusunda 3 Nisan’da ABD’den uzun menzilli havadan karaya seyir füzeleri talebinde bulunduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın talebe olumlu baktığı açıklanırken, Hollanda’nın füzeleri teslim alması için ABD Kongresi tarafından verilecek olan resmi onayı beklemesi gerekecek. 

Hollanda’nın talep ettiği uzun menzilli füzeler arasında JASSM-ER füzeleri bulunduğu belirtildi.

JASSM-ER füzeleri

Reuters tarafından verilen bilgilere göre JASSM-ER füzeleri, uzun menzilli saldırılar için Hollanda’nın sahip olduğu  F-35 savaş uçaklarına entegre edilecek.

JASSM-ER 2009 yılında hizmete giren bir füzedir. Hollanda’nın talep ettiği füze JASSM-ER füzeleri, 910 kg ağırlığında ve 450 kg harp başlığı taşımayabilmektedir.  JASSM-ER Füzesi, yaklaşık 1.000 kilometre menzile sahip ve halihazırda, ABD ve Avustralya hava kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Füze ayrıca otonom olarak kontrol edilebiliyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close