Hollanda donanması yirmi yeni çıkarma gemisi alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hollanda donanması yirmi yeni çıkarma gemisi alacak

Abone Ol 

Hollanda Kraliyet Donanması, amfibi kabiliyetlerini arttırmak ve eskiyen personel çıkarma aracı (LCVP) filosunun yerini almak üzere yirmi yeni çıkarma aracı almaya hazırlanıyor.

Defence Torday tarafından verilen bilgilere göre; Hollanda’nın yeni çıkarma gemileri mevcut olanlardan daha hızlı, daha çok yönlü ve daha iyi korumalı olacak ve denizcilerin kıyıdan daha uzak mesafelerde faaliyet göstermesine olanak tanıyacak.

Hollanda Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada farklı kaynaklardan on iki adet Kıyı Hücum Gemisi (LAC) ve sekiz adet Kıyı Harekat Gemisi (LCM) satın alacağını duyurdu.

LAC’ler askeri personel ve hafif teçhizat taşımak için tasarlanırken, LCM’ler daha büyük ve daha ağır araçlar olarak yüksek sayıda personeli taşıyabilir.

Her iki tip çıkarma gemisi de en son emisyon standartlarını karşılayan modern motorlara sahip olacak ve dalgalı denizlerde gemide bulunanlar için daha iyi koruma ve konfor sunacaktır.

Yeni çıkarma gemilerinin 2025 ile 2029 yılları arasında teslim edilmesi ve 1998 yılından bu yana hizmette olan on iki LCVP’nin yerini alması bekleniyor.

Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre; .ıkarma gemisi projesi, Hollanda Savunma Bakanlığı’nın yeni fırkateynler, denizaltılar, destek gemileri ve deniz saldırı füzeleri alımını da içeren büyük bir modernizasyon çabasının parçası olarak hayata geçirilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close