Hindistan'dan Ermenistan'a Akash Hava Savunma Sistemi tedariği! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan’dan Ermenistan’a Akash Hava Savunma Sistemi tedariği!

Abone Ol 

Hindistan, yerli olarak geliştirdiği Akash hava savunma sistemini Ermenistan’a ihraç etmeye hazırlanıyor.

Azerbaycan’la yaşanan çatışmada aldığı askeri yenilgilerin ardından Ermenistan, silahlı kuvvetlerini güçlendirmeye ve savaş yeteneklerini artırmaya çalışıyor.

Bharat Dynamics Limited (BDL) tarafından geliştirilen ve üretilen Akash Hava Savunma sistemlerinin teslimatının tahmini 720 milyon dolarlık anlaşmanın bir parçası olarak yakında başlayacağı açıklandı.

Hindistan Savunma Bakanlığı, Ermenistan‘a teslim edilecek olan sistemin, Pinaka çok namlulu roketatarlar, topçu silahları, çeşitli mühimmat türleri ve insansız hava araçlarını kapsayacak şekilde genişletilebileceğini belirtti.

Hindistan Ordusu ve Hindistan Hava Kuvvetleri Akash hava savunma sistemini halihazırda operasyonel olarak kullanmaktadır.

Her bir Akash bataryası dört adet lançer, bir adet Rajendra hava hedef tespit radarı ve bir komuta merkezinden oluşmaktadır.

Akash, Hava hedeflerini 25 kilometreye kadar menzilde ve 18 kilometre irtifada vurma kapasitesine sahiptir. Sistem ayrıca, aynı anda birden fazla hedefi takip ve imha edebilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close