Hindistan yeni Agni-P orta menzilli balistik füzesini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan yeni Agni-P orta menzilli balistik füzesini test etti

Abone Ol 

Hindistan Stratejik Kuvvetler Komutanlığı, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Organizasyonu (DRDO) ile işbirliği içinde geliştirdiği yeni nesil balistik füze Agni-Prime’ın uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

Asia Times tarafından verilen bilgilere göre; Odisha açıklarındaki Dr APJ Abdul Kalam Adası’nda gerçekleştirilen test, füzenin güvenilirliğini teyit etti ve belirlenen deneme hedeflerine karşı etkili bir performans ortaya koydu.

Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, gerçekleştirilen test sırasında füzenin, deneme amaçlı olarak konumlandırılmış iki adet hedefi başarı ile vurduğu belirtildi.

Agni-P olarak da bilinen Agni-Prime, Hindistan’ın yerli füze teknolojisinde bir “kuantum sıçraması” olarak tanımlanıyor.

Agni serisinin altıncı füzesi olan Agni-Prime, iki aşamalı, karadan karaya ve karada havaya hareket edebilen katı yakıtlı orta menzilli bir balistik füzedir.

Yeni geliştirilen füzenin, Hindistan Stratejik Kuvvetler Komutanlığı’nın operasyonel faaliyetlerinde kullanılmak üzere tahsis edileceği belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close