Hindistan yapımı tanksavar güdümlü füze Arjun tankında başarıyla test edildi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan yapımı tanksavar güdümlü füze Arjun tankında başarıyla test edildi

Abone Ol 

 Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından 4 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanan bilgilere göre, Hindistan yapımı Anti Tank Güdümlü Mermi (ATGM, Anti Tank Guided Missile), Ana Muharebe Tankı (MBT, Main Battle Tank) Arjun’dan başarıyla test edildi. Maharashtra’daki Zırhlı Kolordu Merkezi ve Okulu’nda test gerçekleştirildi.

Füzeler hedefi hassas bir şekilde vurdu ve hedefleri iki farklı mesafeden başarıyla imha etti. Telemetri sistemleri, füzelerin tatmin edici uçuş performansını kaydetti.

Tamamen Hindistan üretimi ATGM, Patlayıcı Reaktif Zırh (ERA, Explosive Reactive Armour) korumalı zırhlı araçları yenmek için tandem bir Yüksek Patlayıcı Tanksavar (HEAT, High Explosive Anti Tank) savaş başlığı kullanır. ATGM, pek çok platformdan fırlatılabilecek şekilde geliştirildi.

Arjun, tamamen Hindistan Savunma Sanayii tarafından tasarlanıp üretilmiş bir Ana Muharebe Tankıdır. İlk nesil Arjun tankının tasarımı 1986’da başladı ve 1996’da tamamlandı. 2004’te Hindistan Ordusu’yla hizmete girdi. 2010’da programdaki bir sonraki adım olarak Arjun MK2 olarak belirlenen Arjun’un geliştirilmiş bir varyantına başlandı. Arjun tankının ana silahı, 120 mm’lik yivli bir silahtan oluşur.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close