Hindistan ve ABD, Javelin füzelerini ortak üretmeyi planlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan ve ABD, Javelin füzelerini ortak üretmeyi planlıyor

Abone Ol 

Hindistan ve ABD savunma sanayi alanında işbirliğini genişletmek için yeni görüşmeler gerçekleştiriyor.

Hindistan ve ABD Javelin tanksavar füzelerinin ortak üretimini gerçekleştirmek için görüşmeler başladı.

Hindisan merkezli yayın organı ANI’de yer alan haberele göre, eçtiğimiz günlerde ABD’den Hindistan’a yapılan üst düzey bir ziyaret sırasında füzelerin Hindistan topraklarında ortak üretiminin yapılması için bir yol haritasının belirlenmesine karar verildi.

ANI’ye konuşan jaynaklara göre, Hindistan ordusununi güdümlü tanksavar füzelerine olan ihtiyacı nedeniyle teklif Hindistan heyeti tarafından yapıldı.

Hindistan ordusu şu anda İsrail’in Spike ATGM’leri acil tedarik kapsamında talep ediyor ancak verilen bilgilere göre İsrail’den uzun süredir olumlu yanıt alamadı.

Javelin füzeleri

Javelin, Raytheon Technologies ile Lockheed Martin iştiraki olan JJV tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir.

JJV bugüne kadar 50.000’den fazla Javelin füzesi ve 12.000’den fazla yeniden kullanılabilir Komuta/Fırlatma Ünitesi üretmiştir. Javelin’in 2050 yılına kadar kullanımda kalması bekleniyor.

Her bir Javelin Füzesi, yaklaşık 200 bin dolar satış fiyatında sahip.

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close