Hindistan Ordusu ilk Apache Taarruz Helikopteri filosunu kuruyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan Ordusu ilk Apache Taarruz Helikopteri filosunu kuruyor

Abone Ol 

Hindistan Ordusu, ABD’den sipariş ettiği 6 adet Apache helikopterlerinin teslimatına hazırlık olarak ilk AH-64E saldırı helikopteri filosunu kurduğunu açıkladı.

Asian Times’da yer alan bilgilere göre filo, Kara Havacılık Kolordusu Genel Müdürü Ajay Suri ve diğer yetkililerin katılımıyla Pakistan ile batı cephesi boyunca uzanan bir askeri üste kuruldu.

Hindistan Ordu yetkilileri tarafından “önemli bir dönüm noktası” olarak değerlendirilen bu hamlenin, ülkenin havadan ateş gücünü arttırması ve kara operasyonlarını güçlendirmesi bekleniyor.

Hindistan Şubat 2020’de, Hindistan Ordusu tarafından kullanılmak üzere altı Apache helikopteri için yaklaşık 800 milyon dolar değerinde bir sipariş vermişti.

İlk üç helikopterin Şubat ayında gelmesi bekleniyordu ancak helikopterlerin teslimatı bu yılın Mayıs ayına ertelendi.

Hindistan’ın şu anda Hindistan Hava Kuvvetleri’nde hizmet veren 22 adet AH-64E Apache Helikopteri bulunuyor.

Dünyanın en gelişmiş saldırı helikopteri olarak tanımlanan Apache, cephe ortamlarına dayanacak ve gündüz ve gece operasyonlarını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır.

16 adet AGM-114 Hellfire füzesi, 76 adet 2.75 inçlik havadan karaya roket ve 1.200 mermi kapasiteli 30 milimetrelik zincir top taşıyabilmektedir.

Helikopter saatte 279 kilometreye ulaşan hızlarda uçabilir ve 476 kilometre operasyonel menzile sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close