Hindistan Ordusu, Çin sınırı için yaklaşık 2.000 adet İHA siparişi verdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan Ordusu, Çin sınırı için yaklaşık 2.000 adet İHA siparişi verdi

Abone Ol 

Hint ve Çin birlikleri arasında Ladakh, Arunaçal Pradeş’teki yüksek irtifa çatışmaları nedeniyle Hindistan Ordusu, gözetleme ve istihbarat faaliyetleri için 2 bin adet İH siparişi verdiğini açıkladı.

Hindistan Ordusu, yaklaşık 2.000 insansız hava aracı siparişi verdi.Verilen bilgilere göre bunların büyük bir kısmı gözetleme ve istihbarat faaliyetleri için kullanılırken bir kısmı da ileri karakollara hayati malzemeleri taşımak için kullanılacak.

Hindistan Ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin ve Hindistan arasında bulunan Ladakh’ta ve son zamanlarda Arunaçal Pradeş’te Hint ve Çin birlikleri arasında yaşanan yüksek irtifa çatışmaları nedeniyle bu toplu siparişlere aceleyle ihtiyaç duyuluyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, son birkaç ay içerisinde Ladakh’ta daha fazla sayıda birliği ileri bölgelere kaydırdı ve Aksai Chin’de ve ayrıca Demchok ve Galwan gibi kilit çatışma noktalarında helikopter pistleri inşa etti. Hindistan’a göre bu gelişmeler, bölgedeki hareketlerini çok yakından izlemeyi zorunlu hale getirdi. 

İHA’ların oynayabileceği kilit rol, ilk olarak İHA’nın belirleyici bir rol oynadığı kısa Azerbaycan-Ermenistan çatışması sırasında gündeme getirildi. Ayrıca Aramco’nun Suudi Arabistan’daki rafinerilerine düzenlenen bir insansız hava aracı saldırısı, bunların ne kadar yıkıcı olabileceğini ortaya koydu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close