Hindistan, Malezya'ya Tejas hafif muharebe uçağı satış teklifini onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hindistan, Malezya’ya Tejas hafif muharebe uçağı satış teklifini onayladı

Abone Ol 

 Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindustan Aeronautics Limited’den (HAL) Malezya hükümetine Tejas uçağı teklifini doğruladı.

Hindistan Devlet Savunma Bakanı Ajay Bhatt’ın parlamentoya sunduğu yazılı bir cevaba göre teklif, Tejas’ın iki kişilik versiyonunu içeriyor.

Hindistan’ın devlete ait havacılık şirketi, 2019’da Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden uçak hakkında resmi bir bilgi talebi aldı. Buna karşılık, firma 2021’de bir teklif verdi.

Tejas için yapılan teklife rağmen, Malezya Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin muhtemelen Güney Kore’nin FA-50 Golden Eagle savaş uçağını Hint modeline tercih edeceğini ve 36 hafif savaş uçağı satın alacağını söyledi.

HAL ve Güney Kore uçaklarının yanı sıra Malezya’nın düşündüğü diğer adaylar arasında Rusya’nın Yakovlev Yak-130, Çin-Pakistan JF-17 Thunder ve Türk TAI Hürjet yer alıyor.

Tejas uçağı 13,2 metre (43 fit) uzunluğunda ve 8,2 metre (27 fit) kanat açıklığına sahiptir ve maksimum 5,3 ton (5,300 kilogram) yük taşıyabiliyor.

Hafif (13,5 ton/13.500 kilogram) olan çok maksatlı uçak; hava muharebesi, gemisavar, yakın hava desteği ve keşif görevleri gibi yüksek çeviklik gerektiren operasyonlarda kullanılıyor.

General Electric 404F2/J-IN20 turbofan motorla çalışıyor ve dörtlü dijital uçuş kontrol sistemi ile donatılmış.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close