Highland Systems "fütüristik bir denizaltı" geliştirdiğini açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Highland Systems “fütüristik bir denizaltı” geliştirdiğini açıkladı

Abone Ol 

BAE merkezli savunma sanayi kuruluşu Highland Systems, elektrikle çalışan, gerçek bir gemiden çok bir uzay aracına benzeyen fütüristik bir denizaltı geliştirdiğini duyurdu.

BAE savunma kaynaklarına göre Kronos adı verilen denizaltı; yüksek performansına rağmen su altında kaldığında enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltan bir modüler enerji sistemine sahip. 10 mürettebat kapasiteli denizaltı, kurtarma ve muharebe operasyonları için kullanılacak.

Highland Systems tarafından yapılan açıklamada; “Benzersiz gövde tasarımı ile süper sessiz bir denizaltı olan yeni tasarımımız aynı zamanda bir saldırı denizaltısı olarak tasarlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı. 

Tanıtım bülteninde ise; “Denizaltı, yakıt tüketimini önemli ölçüde azaltan ve üstün stabilite sağlayan yenilikçi bir gövde tasarımına sahip” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre Kronos Denizaltı’sı 30 metre uzunluğa ve 3000 kg’a kadar yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Geminin tam yük deplasmanı 10.000 kg olurken, sualtında en yüksek hızı ise 27 knota kadar çıkacak.

Şirket yaptığı açıklamada; “Kronos, dünya çapında denizaltı üretimine yepyeni bir konsept getirecek.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close