Guterres: "Müslüman karşıtı nefretin zehrini yok etmek için harekete geçelim" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Guterres: “Müslüman karşıtı nefretin zehrini yok etmek için harekete geçelim”

Abone Ol 

Guterres, Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü vesilesiyle yayınladığı mesajda, “Müslüman karşıtı nefretin zehrini yok etmek için dikkatleri yoğunlaştırıyor ve harekete geçme çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü vesilesiyle yayınladığı mesajda, “Müslüman karşıtı nefretin zehrini yok etmek için dikkatleri yoğunlaştırıyor ve harekete geçme çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu yıl ilk kez kutlanan Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü kapsamında mesaj yayınladı. Genel Sekreter Guterres mesajında, “Dünyadaki yaklaşık 2 milyar Müslüman muhteşem çeşitlilikleriyle insanlığı yansıtıyor. Ancak inançlarından başka bir sebep olmaksızın sık sık bağnazlık ve önyargılarla karşılaşıyor” dedi.

“MÜSLÜMANLAR AYRIMCILIĞA MARUZ KALIYOR”

Guterres yapısal, kurumsal ayrımcılığın ve Müslüman toplulukların toptan damgalanmasının ötesinde Müslümanların, kişisel saldırılara, nefret dolu söylemlere maruz kaldığını ifade etti. Guterres özellikle Müslüman kadınların cinsiyetleri, etnik kökenleri ve inançları nedeniyle üçlü ayrımcılığa maruz kaldıklarını vurguladı. Müslümanların karşı karşıya kaldığı artan nefretin münferit bir gelişme olmadığını belirten Guterres etnik milliyetçiliğin, Neo-Nazi beyaz üstünlükçü ideolojilerin ve Müslümanlar, Yahudiler, bazı azınlık Hıristiyan toplulukları ve diğerleri dahil olmak üzere savunmasız nüfusları hedef alan şiddetin yeniden canlanmasının bir parçasını oluşturduğunu kaydetti.

AYRIMCILIĞA KARŞI DURMAK HEPİMİZİN GÖREVİ

Guterres, “Ayrımcılık hepimizi küçültür. Ayrımcılığa karşı durmak hepimizin görevidir” diyerek insan haklarına tam saygı gösteren, dini ve kültürel kimlikleri koruyan politikalarda ısrarcı olunmasının gerektiğini söyledi. Guterres, “Çeşitliliği zenginlik olarak kabul etmeli ve sosyal uyuma yönelik siyasi, kültürel ve ekonomik yatırımları artırmalıyız. İnternet üzerinden hızla yayılan nefretle mücadele etmek için çalışarak bağnazlığa karşı durmalıyız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber7

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close