Güney Kore'den 'Kuzey Kore tehdidine karşı' dev savunma bütçesi! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore’den ‘Kuzey Kore tehdidine karşı’ dev savunma bütçesi!

Abone Ol 

Güney Kore Savunma Bakanlığı, önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık 266 milyar dolar bütçe belirlediklerini açıkladı. 

Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin askeri tehditlerine karşı, savunma yeteneklerini güçlendirmek için önümüzdeki 5 yıl içinde yaklaşık 266 milyar dolarlık bir savunma bütçesi belirlediklerini duyurdu.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Tayvan, 2024-2028 yıllarını kapsayan orta vadeli savunma planı doğrultusunda orduyu güçlendirmek için kara, deniz ve hava olmak üzere üç farklı başlıkta planlamalar yaptı.

Verilen bilgilere göre ülke bu planlamalar doğrultusunda; askeri keşif uyduları, yeni denizaltılar, gelişmiş füzelerve elektromanyetik mermiler geliştirmek için çalışmalar yürütecek.

Diğer yandan planların ayrıntılarına haiz olan bir savunma yetkilisine göre bu projeler arasında 2025 yılına kadar 5 askeri casus uydusu satın alınması ve 2030 yılına kadar Güney Kore ordusunun Kuzey Kore’yi her 30 dakikada bir izlemesini sağlayacak düzinelerce küçük boyutlu uydunun fırlatılmasını da içeriyor.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin geçtiğimiz günlerde ilk askeri casus uydusunu fırlatılmasının ardından, karşı savunma kabiliyetlerini güçlendirme faaliyetlerini hızlandıracağını açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close