Güney Kore ve Amerikan Northrop, VTOL özellikli drone geliştirme anlaşmasını imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore ve Amerikan Northrop, VTOL özellikli drone geliştirme anlaşmasını imzaladı

Abone Ol 

Korea Aerospace Industries (KAI), Northrop Grumman ile dikey kalkış ve iniş (VTOL) insansız hava sistemi geliştirme konusunda işbirliği yapmak için bir anlaşma imzaladı.

Verilen bilgilere göre yerli olarak geliştirilecek olan insansız hava araçları, deniz muhripleri ve sahil güvenlik devriye gemilerinde gözetleme, keşif, hedef tespit gibi çeşitli görevlerde kullanılacak.

Savunma sanayi kuruluşu Northrop tarafından yapılan açıklamada, VTOL drone teknolojisinde geniş deneyime sahip olunduğu ve geliştirdikleri MQ-8 Fire Scout VTOL sisteminin şu anda ABD Donanması tarafından kullanıldığı belirtildi.

Savunma sanayi kuruluşu Northrop ayrıca proje için Güney Kore’de faaliyet gösteren devlet destekli savunma sanayi kuruluşu KA ile işbirliği yapılacağını açıkladı. 

KAI Future Convergence Technology Direktörü Kim Ji-hong ise, “Geleceğin insansız çağına öncülük etmek amacıyla yeni nesil İHA teknolojisi geliştirmeye odaklanıyoruz” açıklamasında bulundu. 

Anlaşma, Kuzey Kore insansız hava araçlarının Aralık ayında Güney Kore hava sahasını ihlal etmesinden ve onları etkisiz hale getirmek için beş saatlik bir operasyona rağmen güvenli bir şekilde geri dönmesinden sonra gerçekleştirildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close