Güney Kore, Kuzey Kore’nin top atışlarının ardından iki adayı tahliye etti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Güney Kore, Kuzey Kore’nin top atışlarının ardından iki adayı tahliye etti

Abone Ol 

Güney Koreli askeri bir yetkili, Kuzey Kore’nin bugün Güney Kore ile deniz sınırı yakınında denize 200’den fazla top mermisi ateşlediğini bildirdi.

Kuzey Kore, Güney Kore’nin batı sınırında bulunan Yeonpyeong Adası’nın kuzeyindeki Deungsan Burnu’ndan yerel saatle 09.00’dan 11.00’e kadar yaklaşık 200 top mermisi fırlattı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’tan aktardığı habere göre, Güney Kore’deki iki ada sakinine bilinmeyen bir ‘durum’ nedeniyle tahliye emri verildi.

Savunma Bakanlığı, bu emrin, Kuzey Kore’nin topçu bombardımanı sonucu mu, yoksa Güney Kore’nin buna tepki olarak yaptığı tatbikatlar sonucunda verilip verilmediği hakkında yorum yapmadı.

Ancak bölge sakinlerine gönderilen ve iki adadan birindeki bir yetkili tarafından onaylanan bir kısa mesajda, Güney Kore kuvvetlerinin bugün yerel saatle 15:00’ten itibaren deniz tatbikatı başlatacağı bilgisi verildi.

Tartışmalı deniz sınırını temsil eden Kuzey Sınır Hattı’nın hemen güneyinde yer alan Yeonpyeong Adası’ndaki bir yetkili, tahliye emrinin Seul ordusunun talebi üzerine çıkarıldığını söyledi.

Ordu, Kuzey Kore’nin top atışları nedeniyle Güney Kore’de herhangi bir sivil veya askeri can kaybı yaşanmadığını bildirdi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, “Bu, gerginliğin artmasına yol açan ve Kore Yarımadası’nda barışı tehdit eden provokatif bir eylemdir” dedi.

Yetkili, Güney Kore ordusunun, bir köye, sınıra yakın bir ‘durum’ nedeniyle denizden ateş açtığını bildirdi. Ancak bunun tatbikat veya yoksa başka bir nedeni olup olmadığı açıklanmadı.

Bir diğer yetkili ise, Yeonpyeong’un batısında ve deniz sınırına yakın bulunan Baengnyeong Adası sakinlerinden de adayı boşaltmalarının istendiğini açıkladı.

Kuzey Kore topçu birimleri, 2010 yılında Yeonpyeong Adası’na saldırarak, 2’si sivil 4 kişinin ölümüne neden oldu.

Bu, Kore Savaşı’nın 1953’te sona ermesinden bu yana, Kuzey Kore’nin komşusuna yönelik en ölümcül saldırılardan biri olarak kabul edildi.

Kuzey Kore, söz konusu saldırıyı, Güney Kore’nin kendi karasularına füze atarak gerçekleştirdiği gerçek atış tatbikatlarının ardından başlattığını açıklamaıştı.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close