Güney Kore: "Kuzey Kore, Rusya'ya en az 6 bin 700 konteyner mühimmat gönderdi" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore: “Kuzey Kore, Rusya’ya en az 6 bin 700 konteyner mühimmat gönderdi”

Abone Ol 

Güney Kore, Kuzey Kore’nin Rusya’ya milyonlarca mermi göndermiş olabileceğini öne sürüyor.

Güney Kore medyasının savunma bakanına dayandırarak verdiği habere göre Kuzey Kore, Ukrayna’ya karşı savaşını desteklemek üzere Temmuz ayından bu yana Rusya’ya milyonlarca mühimmat taşıyan yaklaşık 6.700 konteyner göndererek silah transferlerinin devam ettiğine işaret etti.

Pazartesi günü yerel medyaya verdiği brifingde Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik konteynerlerin 3 milyondan fazla 152 mm topçu mühimmatı ya da 500.000 adet 122 mm mermi taşıyabileceğini söyledi.

Yonhap haber ajansına göre Shin, “Muhtemelen ikisinin bir karışımı olabilir ve en az birkaç milyon merminin gönderildiğini söyleyebilirsiniz” dedi.

Kuzey Kore’deki yüzlerce mühimmat fabrikasının hammadde ve elektrik eksikliği nedeniyle kapasitelerinin yaklaşık yüzde 30’unda çalıştığını, ancak Rusya için top mermisi üretenlerin “tam hızda” çalıştığını sözlerine ekleyen Shin, bilginin kaynağı hakkında ayrıntı vermedi.

Seul ve Washington, Pyongyang ve Moskova’yı silah ticareti yapmakla suçladı ve Kuzey’i Ukrayna’ya karşı kullanmak üzere Rusya’ya silah tedarik ettiği için kınadı. Her iki ülke de askeri işbirliğini güçlendirme sözü vermelerine rağmen silah tedariki iddialarını reddetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yayınladığı bir bilgi notunda Kuzey Kore’nin Eylül ayından bu yana Rusya’ya 10.000’den fazla konteynır mühimmat ya da ilgili malzeme teslim ettiğini açıkladı.

Buna karşılık Kuzey Kore, Shin’in belirttiğine göre fiyatların istikrara kavuşmasına yardımcı olan, çoğunlukla gıda malzemeleri içeren 9.000 konteyner aldı.

Seul’deki savunma bakanlığından bir yetkili rakamları teyit edemeyeceğini söyledi ancak Shin’in aktardığına göre Rusya Temmuz ayından bu yana Kuzey Kore’ye, Kuzey’in gönderdiğinden yaklaşık yüzde 30 daha fazla konteyner gönderdi.

Shin, Moskova’nın teknik yardım sağlamaya devam etmesi halinde Kuzey Kore’nin önümüzdeki ayın başlarında bir uydu daha ateşleyebileceğini ve Pyongyang’ın uçak ve yer hareket ekipmanı teknolojisi konusunda da yardım istediğini söyledi.

Yonhap’a göre Shin, “Rusya’nın ne kadar destek vereceği belli değil, ancak Rusya Kuzey Kore top mermilerine ne kadar bağımlı hale gelirse, Rus teknoloji transferlerinin derecesi de o kadar artacaktır” dedi.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close