Güney Kore: "Kuzey Kore, Rusya'ya 7.000 konteyner silah gönderdi" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore: “Kuzey Kore, Rusya’ya 7.000 konteyner silah gönderdi”

Abone Ol 

Güney Kore Savunma Bakanı, Kuzey Kore’nin geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren Rusya’ya Ukrayna ile savaşında kullanması için yaklaşık 7,000 konteyner silah gönderdiğini açıkladı.

Rusya, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Kuzey Kore ise, nükleer silah denemeleri nedeniyle bir dizi küresel yaptırım altında.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, geçtiğimiz Eylül ayında Rusya’nın uzak doğusunda bir zirve gerçekleştirmiş ve ABD görüşmenin ardından, Kuzey Kore’nin Rusya’ya silah sağlamaya başladığını iddia etmişti.

AFP’ye konuşan Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won düzenlediği basın brifinginde; “Kuzey Kore’den Rusya’ya gönderilen konteyner sayısı 300 artarak şu ana kadar toplamda yaklaşık 7.000 konteynere ulaştı” iddiasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Ekim 2023’te Pyongyang’dan Moskova’ya silah sevkiyatının devam ettiğini söylemiş ve Kuzey Kore’nin o tarihte Rusya’ya 1.000 konteynerden fazla askeri teçhizat ve mühimmat teslim ettiğini tahmin etmişti.

Kuzey Kore lideri Kim, Eylül ayında Rusya’ya yaptığı ziyaret sırasında Moskova ile ikili ilişkilerin ülkesinin “bir numaralı önceliği” olduğunu ilan etti ve Pyongyang, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin açık bir destekçisi haline geldi.

Washington ve askeri uzmanlar Kuzey Kore’nin bunun karşılığında Rusya’dan uydu teknolojisi ve Sovyet döneminden kalma askeri teçhizatının yenilenmesi gibi bir dizi askeri yardım istediğini belirtiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close