Güney Kore, Kuzey Kore ile olan kritik askeri anlaşmayı askıya aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore, Kuzey Kore ile olan kritik askeri anlaşmayı askıya aldı

Abone Ol 

Kuzey Kore’nin, sınır ötesine çöp taşıyan balonlar fırlatmasının ardından Güney Kore, iki ülke arasındaki askeri anlaşmaların askıya alınacağını açıkladı.

Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı daha sert tepkiler vermesini sağlayacak bir adım atarak, Kuzey Kore ile yaptığı askeri anlaşmaların askıya alınmasını onayladı.

Güney Kore medyası tarafından verilen bilgilere göre; Güney Kore Bakanlar Kurulu, cephe hattındaki askeri gerilimin düşürülmesine ilişkin 2018 tarihli Koreler arası anlaşmanın askıya alınmasını amaçlayan öneriyi oylayarak kabul etti.

Hükümet yetkililerine göre teklif, Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol tarafından imzalandığında resmen yürürlüğe girecek.

Kore Yarımadası’nda gerginlik

Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo, 2018 yılında Kuzey Kore ile yapılan askeri anlaşmanın, Kuzey Kore’nin tekrarlanan provokasyonlarının karşısında Güney Kore’nin elini zayıflattığını belirtti.

İki ülke arasında kısa süren bir uzlaşma döneminde varılan askeri anlaşma, iki ülkenin sınır bölgelerinde birbirlerine karşı canlı ateş tatbikatları, hava tatbikatları ve psikolojik savaş gibi tüm düşmanca eylemleri durdurmasını gerektiriyordu.

Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore balonlarla Güney Kore’ye gübre, sigara izmaritleri, kumaş parçaları ve atık kağıtlar atmış, Güney Kore ise buna karşı sınır bölgesinde misilleme adımları atmıştı.

Güney Koreli yetkililer, 2018 anlaşmasının askıya alınmasının cephede askeri tatbikat yapmasına izin vereceğini ve sınırda daha fazla güvenlik tedbiri almalarını sağlayacağını açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close