Güney Kore, çok sayıda hafif silahlı askeri helikopter satın aldığını duyurdu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore, çok sayıda hafif silahlı askeri helikopter satın aldığını duyurdu

Abone Ol 

Güney Kore, Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) ile ordu için ilk aşamada 10 adet Hafif Silahlı Helikopter teslim etmesi için 302 milyar wonluk (235 milyon $) bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

The Korean Herald’ın bildirdiğine göre Kore Havacılık ve Uzay Sanayii, eğitim, bakım ve yedek parçalar dahil olmak üzere tüm helikopterlerin teslimatına 2024 yılında başlayacak.

The Korean Herald tarafından verilen bilgilere göre anlaşma, Kore Savunma Tedarik ve Program İdaresi’nin helikopterleri 2031 yılına kadar toplu olarak üretmeye yönelik 5,75 trilyon wonluk (4,5 milyar $) bir planı doğrultusunda gerçekleştirildi.

Verilen bilgilere göre yeni helikopter,  ABD menşeli eskiyen 500MD ve Bell AH-1S Cobra taarruz helikopterlerinin yerini alacak.

Yeni helikopterlerin hafif saldırı, yakın hava desteği, eskort ve asker taşımacılığı gibi bir dizi görevi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Özellikleri

Korean Herald , helikopterin 20 milimetrelik taret makineli tüfek, güdümlü havadan karaya füzeler ve roketlerle silahlandırılacağını bildirdi.

Ayrıca akıllı çok işlevli bir ekran ve entegre bir elektronik harita bilgisayarı içeren bir dijital kokpite sahip olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close