Güney Kıbrıs, İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemini satın almaya karar verdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kıbrıs, İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemini satın almaya karar verdi

Abone Ol 

İsrail ve Güney Kıbrıs, son aylarda askeri teçhizat alımları ve ortak tatbikatlar da dahil olmak üzere savunma işbirliklerini derinleştirdi.

Kathimerini gazetesinin Güney Kıbrıs baskısında, İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sisteminin Güney Kıbrıs Savunma Bakanlığı’nın onayının ardından Güney Kıbrıs Ulusal Muhafızları için satın alınacağı bildirildi.

Cuma günkü rapora göre, anlaşma hem İsrailli hem de Güney Kıbrıslı yetkililer tarafından imzalandı. İsrail Savunma Bakanlığı, bildirilen anlaşmayla ilgili sorulan sorulara yanıt vermedi.

Ulusal Muhafızların, menzili Güney Kıbrıs’ın ihtiyaç duyduğu alanları tamamen kapsayacağı için Demir Kubbe sistemini envantere eklemeye istekli olduğu bildiriliyor. Özellikle Kathimerini, sistemin hem hava savunması hem de Türk İHA’ları tehdidine karşı koymak için ideal kabul edildiğini belirtiyor. Demir Kubbe, son zamanlarda Gazze Şeridi’nden ateşlenen roketlere karşı etkinliğinde görüldüğü gibi, türünün mevcut en iyi sistemi olarak tanımlanıyor..

Mart başında Güney Kıbrıs Ulusal Muhafız Komutanı Korgeneral Demokritos Zervakis, IDF (Israel Defense Forces) Genelkurmay Başkanı Korgeneral Aviv Kohavi’nin konuğu olarak İsrail’e gitti. Ziyaret sırasında Zervakis Lübnan sınırını gezdi ve Demir Kubbe bataryasını ziyaret etti.

Haziran ayında, Güney Kıbrıs ordusu için kişisel koruyucu ekipman sistemleri için İsrail ile bir anlaşma imzalandı. Sağlanan ekipman, Source tarafından geliştirilen kişisel koruyucu ve taktik taşıma sistemleri ile Marom Dolphin tarafından geliştirilen taktik taşıma sistemlerini içeriyor.

Güney Kıbrıs Savunma Bakanı Charalambos Petrides, “Kıbrıs ile İsrail arasındaki savunma işbirliği büyümeye ve genişlemeye devam ediyor.” dedi. “Bu iş birliğinin bölgedeki komşu ülkelere barış ve huzurun tatbiği için örnek olmasından gurur duyuyoruz.” diye ekledi.

Petrides, “Kıbrıs Cumhuriyeti ve İsrail Devleti, uluslararası hukuka dayalı olarak Doğu Akdeniz’in güvenliği konusunda aynı görüş ve tutumları sürdürüyor” dedi. “İki ülke arasındaki ilişkiler ortak çıkarların ötesine geçiyor ve savunma işbirliğimizi daha da güçlendirmek, genişletmek ve derinleştirmek için çalışacağız. İsrail devleti ile savunmada uzun vadeli, stratejik bir ortaklık kurmuş olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu işbirliği bölgesel istikrarı, güvenliği ve refahı teşvik ediyor.”

Mayıs ayında İsrail Savunma Kuvvetleri, bir ay süren “Chariots of Fire” (Ateş Arabaları) tatbikatının bir parçası olarak, düşman topraklarında Hizbullah’a karşı savaşı simüle eden bir tatbikatı Güney Kıbrıs askeri ile ortak gerçekleştirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close