Güney Çin Denizi'nde gerilim tırmanıyor: Filipinler'den Çin'e 'acımasız olacağız' uyarısı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Güney Çin Denizi’nde gerilim tırmanıyor: Filipinler’den Çin’e ‘acımasız olacağız’ uyarısı

Abone Ol 

Filipinler Dışişleri Bakanlığı, gerilimin her geçen gün arttığı Güney Çin Denizi üzerindeki haklarını korumaktan vazgeçmeyeceğini açıklayarak, Çin’e karşı tartışmalı bölgede mücadelede ‘acımasız’ olunacağını bildirdi.

Filipinler Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Müsteşarı Maria Theresa Lazaro ile Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Chen Xiaodong, Güney Çin Denizi İkili Danışma Mekanizmasının (BCM) 9. toplantısı kapsamında Manila’da bir araya geldi. Görüşmede Lazaro, Chen’e, Filipinler’in ihtilaflı Güney Çin Denizi’nde Çin’e karşı çıkarlarını koruma, egemenlik haklarını ve yargı yetkisini sürdürme konusunda acımasız olacağını iletti.

GERİLİMİ AZALTMA ÇAĞRISI

Bununla birlikte her iki taraf da güvenin yeniden tesis edilmesi, verimli bir diyalog ve etkileşim için elverişli koşulların oluşturulmasına duyulan ihtiyaca işaret etti. Taraflar ayrıca “kendi pozisyonlarına halel getirmeksizin” gerilimi azaltma taahhütlerini de teyit ederken, hem Lazaro hem de Chen Güney Çin Denizi’nde yaşanan son olaylara dikkati çekti ve “Ayungin sığlığı” konusundaki tutumlarını karşılıklı olarak paylaştı. Lazaro ve Chen, önemli farklılıklar devam etse de her iki tarafın sorunlara karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulmak için görüşmeleri sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını vurguladı.

Her iki taraf da iki eşit egemen devlet olarak karşılıklı saygı temelinde devam eden diyaloğun, denizde barış ve istikrarı kolaylaştıracağı konusunda mutabık kalarak görüşmelerdeki olumlu ivmeyi sürdürmek için 10. toplantının Çin’de yapılmasını kararlaştırdı.

ASYA’NIN GERİLİM KAYNAĞI

Güney Çin Denizi, kıyıdaş ülkelerin bağımsızlıklarını kazandığı İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bölge ülkeleri arasında egemenlik ihtilaflarının odağında yer alıyor.

Çin, her yıl yaklaşık 3 trilyon dolarlık deniz ticaretinin gerçekleştiği Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamında hak iddia ediyor. Çin, ilk kez 1947’de yayımladığı haritayla Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’i üzerinde egemenlik iddiasında bulunurken yer altı kaynakları açısından zengin bölgede Filipinler’in yanı sıra Vietnam, Brunei ve Malezya da hak sahibi olduklarını savunuyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close