Güney Çin Denizi'nde gerginlik tırmanıyor: ABD ve Filipinler'den gerçek füzelerle tatbikat - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Çin Denizi’nde gerginlik tırmanıyor: ABD ve Filipinler’den gerçek füzelerle tatbikat

Abone Ol 

Güney Çin Denizi’nde gerginlik tırmanıyor. ABD ve Filipinler, bölgede şimdiye kadarki en büyük füze salvosunu yaparken, Çin de nükleer cephanesini rekor seviyede artırmayı hedefliyor.

ABD ve Filipinler, Güney Çin Denizi ve Tayvan Boğazı’nın yakınındaki tartışmalı sularda düzenledikleri en büyük savaş tatbikatı kapsamında, çarşamba günü füze atışları gerçekleştirdi.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, iki ülkenin düzenlediği ortak tatbikatlarda ilk kez gerçek mermiler kullanıldı.

ABD ordusu, Filipinler Donanması’na ait olan ve görevden alınan eski bir savaş gemisini hedef olarak belirleyip, gemiye Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) füzeleriyle ateş etti.

Tatbikatta batırılan gemi, Filipinler’e yaklaşan bir düşman savaş gemisi olarak hedefe dönüştürülmüştü.

F-16 savaş jetleri ve AH-6 Apache saldırı helikopterlerinin yanı sıra Filipinler Hava Kuvvetleri’ne ait FA-50 jetleri de tatbikatlara katıldı.

ABD Donanması’nın halkla ilişkiler sorumlusu Albay Nick Mannweiler, “Bu sabah Hollywood efektleri yok. Bu eski usül tatbikat” dedi.

Filipin ordusundan Tümgeneral Marvin Licudine ise tatbikatların, “yeni bir potansiyeli ortaya koyduğunu, iki ülkenin ordusunun gücünü tazelediğini ve aynı zamanda ittifakı sağlamlaştırdığını” söyledi.

Tatbikatların gerçekleştirildiği Filipinler’deki Luzon Adası, Tayvan’a yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta.

11 Nisan’da başlayan ve Filipincenin temelini oluşturan Tagalog dilinde “omuz omuza” anlamına gelen “Balikatan” adlı tatbikat programında toplamda 12 bin 200 Amerikalı, 5 bin 400 Filipinli, 111 Avustralyalı asker yer alıyor. Tatbikatlar, 28 Nisan’da sonlanacak.

Kaynak: M5, Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close