Guardian: "Burkina Faso'da Rus paralı asker grubu Wagner'in nüfuzu artabilir" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Guardian: “Burkina Faso’da Rus paralı asker grubu Wagner’in nüfuzu artabilir”

Abone Ol 

Hollanda merkezli düşünce kuruluşu Clingendael’den Constantin Gouvy, cunta yönetiminin Türkiye’yle de alternatifleri değerlendirebileceğini söyledi.

Burkina Faso’daki darbenin ardından ülkedeki Rusya etkisinin artabileceği bildirildi.

Birleşik Krallık’ın önde gelen gazetelerinden Guardian’a konuşan yetkililer ve analistler, Burkina Faso’nun 13 yönetim bölgesinden biri olan Sahel’de Kremlin’in nüfuzunu artırabileceğini savundu.

Burkina Faso’da terör olaylarının artışa geçmesinin ardından Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba, ilk kez demokratik seçimle iş başına gelen Roch Christian Kabore’yi devirerek 24 Ocak’ta yönetime el koymuştu.

30 Eylül’deyse Yüzbaşı İbrahim Traore ve destekçileri, ocakta darbe yapmasını destekledikleri Damiba’nın ülke sorunlarını çözemediğini savunarak yönetimi ele geçirmiş ve anayasayı askıya almıştı.

Sahel bölgesinden kimliğini açıklamayan bir Batılı yetkili, Damiba’nın darbe yapmadan önce ordudaki üst düzey askeri yetkililere Rusya’dan destek isteyeceğine söz verdiğini ama yönetime el koyduktan sonra bundan vazgeçtiğini söyledi.

Yetkili, “Bunun içinde Rusya’dan danışman getirtmek, silah ya da Wagner askeri talep etmek olabilirdi ama böyle bir şey gerçekleşmedi. Bu da orduda Damiba’yı eleştirenleri rahatsız eden şeylerden biriydi” dedi.

“Türkiye de olabilir”

Hollanda merkezli düşünce kuruluşu Clingendael’den Burkina Faso araştırmacısı Constantin Gouvy, Koruma ve Restorasyon için Yurtsever Hareket (MPSR) adlı cunta yönetiminin yabancı ülkelerden ortak arayışında olduğunu belirtti.

Gouvy, şu ifadeleri kullandı:

Damiba, Fransa’ya yakın duruyordu fakat MPSR’nin artık daha aktif şekilde, örneğin Türkiye veya Rusya gibi ülkelerle alternatif arayışına girmesini bekleyebilirz.

Türkiye, 2021’in ilk 8 ayında Burkina Faso ordusuna yaklaşık 7 milyon dolar değerinde savunma sanayisi ekipmanı satmıştı.

1960’ta Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Burkina Faso’da darbe yanlıları, başkent Vagadugu’daki Fransa Büyükelçiliği’ne haftasonu saldırı düzenlemişti.

Damiba’nın Fransız askeri üssüne sığındığı ve karşı darbe planladığı iddialarının ardından göstericiler, Fransa karşıtı sloganlarla büyükelçilik binasına girmeye çalışmış, bunu başaramayınca da binanın girişini ateşe vermişti.

Öte yandan Rus güvenlik şirketi Wagner de son dönemde özellikle Sahra Altı Afrika’da faaliyetlerini artırıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın isimlerden biri olarak nitelenen, Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigozhin, geçen hafta gerçekleşen darbeyi desteklemişti.

Rus oligark, cumartesi günkü açıklamasında darbeci Yarbay Traore için “Anavatanın cesur oğlu” demişti.

Kaynak: Mepa

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close