GKRY'den ABD'ye Türkiye çağrısı: "Münhasır Ekonomik Bölge konusunda arabuluculuk yapın" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

GKRY’den ABD’ye Türkiye çağrısı: “Münhasır Ekonomik Bölge konusunda arabuluculuk yapın”

Abone Ol 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, ABD’nin Türkiye ve Güney Kıbrıs arasında “Münhasır Ekonomik Bölge (MEB)” belirlenmesine arabuluculuk etmesini istedi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides, ABD’nin, İsrail ile Lübnan arasındaki deniz sınırı anlaşmasına aracılık etmedeki rolüne dikkati çekerek, olası bir deniz sınırı anlaşması için Güney Kıbrıs ile Türkiye arasında da mekik diplomasisine arabuluculuk edebileceğini söyledi.

Rum radyosu CyBC’ye konuşan Kasulides, konuyu ilk telefon görüşmesinde, ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Güvenliği Danışmanı Amos Hochstein’a aktarmayı planladığını kaydetti.

Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis’in de Türkiye ile Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konusunu istişare etmekten yana olduğunu daha önce ifade ettiğini söyleyen Kasoulides, “İkincisi (İsrail-Lübnan anlaşmasını kastediyor) bu kez de Kıbrıs ile Türkiye arasında yapılabilir” dedi.

NOT: Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni devlet olarak tanımıyor. Ankara, Güney Kıbrıs gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de hakları olduğunu söylüyor ve Rum Yönetimi’nin ilan ettiği MEB’i tanımıyor.

Kaynak: Haber7

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close