Gazze'de olası ateşkesle ilgili son durum ne? - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Gazze’de olası ateşkesle ilgili son durum ne?

Abone Ol 

Devam eden ateşkes görüşmeleri hakkında bilgi sahibi olan bir başka Filistinli yetkili de İsrail’in Katarlı yetkililerle görüştüğünü söyledi.

Filistinli gruptan iki yetkili Pazar günü, Gazze’de dokuz aydır devam eden savaşı sona erdirmeyi amaçlayan ABD planının önemli bir bölümünü kabul etmesinden beş gün sonra, Hamas’ın ateşkes önerisine İsrail’den yanıt beklediğini söyledi.

Reuters’a konuşan ve adlarının açıklanmasını istemeyen iki Hamas yetkilisinden biri, “Yanıtımızı arabuluculara bıraktık ve işgalin yanıtını bekliyoruz,” dedi.

Üç aşamalı plan Mayıs ayı sonunda ABD Başkanı Joe Biden tarafından ortaya atıldı ve Katar ile Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülüyor. Plan savaşı sona erdirmeyi ve Hamas’ın elindeki yaklaşık 120 İsrailli rehineyi serbest bırakmayı amaçlıyor.

Devam eden ateşkes görüşmeleri hakkında bilgi sahibi olan bir başka Filistinli yetkili de İsrail’in Katarlı yetkililerle görüştüğünü söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili Pazar günü Reuters’a verdiği demeçte “Hamas’ın cevabını görüştüler ve İsrail’in cevabını birkaç gün içinde vereceklerine söz verdiler” dedi.

İsrail yönetimi görüşmelerin zamanlaması konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Hamas, İsrail’in bir anlaşma imzalamadan önce kalıcı bir ateşkes taahhüt etmesi yönündeki kilit talebinden vazgeçti. Hamas’tan bir kaynak Cumartesi günü Reuters’a yaptığı açıklamada, görüşmelerin gizli olması nedeniyle isminin açıklanmaması koşuluyla, altı haftalık ilk aşama boyunca müzakerelerin bu amaca ulaşmasına olanak tanıyacağını söyledi.

Barış çabalarına yakın bir Filistinli yetkili, önerinin İsrail tarafından kabul edilmesi halinde bir takvim anlaşmasına yol açabileceğini ve savaşı sona erdirebileceğini söyledi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak, CIA Direktörü William Burns’ün müzakereler için önümüzdeki hafta Katar’a gideceğini söyledi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırıları 38.000’den fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Kaynak: Mepa News, Ajanslar

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close