Fransız parlamenterden ortak bildiri: "Türk ordusunu durdurun" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Fransız parlamenterden ortak bildiri: “Türk ordusunu durdurun”

Abone Ol 

Fransız Komünist Partisi’nden senatör Laurence Cohen’in girişimiyle, 102 Fransız parlamenter ortak bir bildiri yayımlandı.

925 kişilik Fransa Parlamento’sundan farklı siyasi grupların mensubu olan 102 parlamenterin imza attığı metin, “Erdoğan’ın savaş çılgınlığına karşı çıkılmalı” başlığını taşıyor.

Bildiride Ankara’nın, “Ukrayna savaşıyla NATO’da merkezi bir rol oynamasından faydalanarak Suriye’nin kuzeyindeki saldırıları yoğunlaştırmak için Atlantik İttifakı’nın onayını elde etmeye çalıştığı” iddia edildi.

İmzacılar, Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge ilan edilmesi ve Suriyeli Kürtlerin koruma altına alınması için Fransa’nın konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne taşımasını istedi. Le Journal du Dimanche gazetesinde yayımlanan bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Batılı ülkeler artık Türk ordusunun ihlallerini görmezden gelmemelidir. Kürt savaşçılarının IŞİD’e karşı mücadeledeki kararlılığı tüm uluslararası toplum tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Ancak bugün unutulmuş görünüyorlar. Kürt müttefiklerimize bir kez daha saldırılmasına izin veremeyiz ve vermemeliyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  terör örgütü YPG’nin Tel Rıfat ve Menbiç’ten çıkartılacağını ve Türkiye’nin hedeflediği 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgenin mutlaka oluşturulacağını kaydetmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close