Fransa'nın üçüncü Barracuda Sınıfı Nükleer Denizaltısı denize indirildi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa’nın üçüncü Barracuda Sınıfı Nükleer Denizaltısı denize indirildi

Abone Ol 

Fransız merkezli savunma sanayi üreticisi Naval Group, Fransa Donanması için üretilen Barracuda sınıfı üçüncü denizaltıyı suya indirdi.

Naval Group’tan yapılan açıklamada, nükleer güçle çalışan taarruz denizaltısının 2024’teki deniz denemelerinden önce tamamlama çalışmalarına tabi tutulacağı belirtildi.

AsiaTimes tarafından verilen bilgilere göre denizaltı, şu anda Fransız Donanması’nda hizmet veren Rubis sınıfı denizaltılarının yerini alacak olan altı denizaltıdan oluşan filonun bir parçası.

Altı Rubis denizaltısından ilki 1983 yılında hizmete girmiş, ikisi ise 2019 ve 2022 yıllarında emekliye ayrılmıştı.

Yeni denizaltı, 99 metre uzunluğa, 8,8 metre genişliğe, 4.700 ton yüzey deplasmanına ve 5.200 ton dalış deplasmanına sahip olacak.

Silahlanma

Denizaltı, 998 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabilen bir MBDA deniz seyir füzesine sahiptir. Ek silahlar arasında Naval Group’un F21 ağır torpidosu ve MBDA’nın Exocet SM39 gemi savar füzesi yer alıyor.

Üreticiye göre gemi; “özellikle dalgıç kapağı ve su altı araçlarının konuşlandırılmasına izin veren isteğe bağlı kuru güverte barınağı sayesinde özel kuvvetlerin su altında gizlice konuşlandırılması” yeteneğine sahip.

Gemi ayrıca 63 komandodan oluşan bir mürettebatı barındırabilir ve yılda 270 gün denizaltında kalabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close