Fransa'dan, Ukrayna'ya uzun menzilli SCALP füzeleri gönderme kararı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa’dan, Ukrayna’ya uzun menzilli SCALP füzeleri gönderme kararı

Abone Ol 

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna’ya kendini savunmasına yardımcı olmak için uzun menzilli SCALP füzeleri tedarik etmeye başlayacağın açıkladı.

NATO Zirvesi için Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta bulunan Macron yaptığı açıklamada;

“Ukrayna’ya silah ve teçhizat tedariğini artırma konusunda kararlıyız. Ukrayna’nın topraklarını savunmasına izin verme doktrinimize bağlı kalıyoruz ve bu konuda daha fazla çaba sarfedeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Macron açıklamasında, füzelerin sayısına ve maliyetine dair ayrıntı vermedi.

SCALP-EG seyir füzesi, uluslararası alanda İngilizce adı olan STORM SHADOW ismiyle tanınmaktadır. Geçmişi 80’li yılların başına kadar uzanan gelişim sürecinde, 1983 yılında APACHE tipi parça tesirli mühimmat sisteminin geliştirilmesine yönelik Alman-Fransız projesinden 1988 yılında Almanya çekilince, Fransa yoluna önce yalnız devam etmek zorunda kalmıştır.

SCALP-EG, bir defa ateşlendikten sonra radar sistemleriyle tespit, teşhis, takip ve tahribi çok zor, hatta günümüzdeki yerleşmiş mevcut hava savunma sistemleri ile imkansıza yakın bir seyir füzesidir ve ateşlendikten sonra pike yaparak veya çok alçak irtifaya inerek bu irtifadan ilerlemesinden ve kısmen tasarımından dolayı “stealth” özellikli olduğu iddia edilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close