Fransa'dan Ukrayna'ya Scalp-EG seyir füzesi tedariği - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa’dan Ukrayna’ya Scalp-EG seyir füzesi tedariği

Abone Ol 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın Ukrayna’ya yaklaşık 40 adet Scalp-EG seyir füzesi ve yüzlerce bomba tedarik edeceğini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’nın Ukrayna’ya önümüzdeki dönedem yaklaşık 40 adet Scalp-EG seyir füzesi ve yüzlerce bomba göndereceğini duyurdu.

Macron ayrıca, Fransız savunma sanayisinin başta 155 mm’lik Caesar obüsleri olmak üzere Ukrayna’ya ekipman üretimini ve tedarikini arttırmak için de çalıştığını belirtti.

Fransa, ilk Scalp füzesini 2003 yılında savunma sanayi üreticisi MBDA’dan teslim almıştı. O yıl yayınlanan bir rapora göre tek bir füzenin maliyeti 860.000 Euro olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’da kazanmasına izin verilemeyeceğini çünkü bunun Avrupa’nın ve Rusya’nın tüm komşularının güvenliğini ilgilendireceğini belirtti.

Scalp Füzesi

SCALP seyir füzesi, uluslararası alanda STORM SHADOW adı altında daha çok tanınmaktadır. Geçmişi 80’li yılların başına kadar uzanan gelişim sürecinde, 1983 yılında APACHE tipi parça tesirli mühimmat sisteminin geliştirilmesine yönelik Alman-Fransız projesinden 1988 yılında Almanya çekilince, Fransa yoluna önce yalnız devam etmek zorunda kalmıştır.

Bir adet TR60-30 turbojet motoru ile ses hızının altında süratle hedefine alçak irtifadan yönelen bu at-unut prensibine uygun seyir füzesinin güdüm kontrol sistemi, ataletsel seyrüsefer (INS), uydu navigasyon (GPS), yüzey tarayıcı (TERPROM) ve son terminal fazı için gelişmiş pasif kızılötesi alıcı (IIR) tabanlıdır.

Yunan SCALP füzelerinin menzili birçok kaynakta 250+ km olarak geçse de, gerçek menzili, 350+ km’ye kadar artabilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close