Fransa ve Japonya askeri işbirliği anlaşması için görüşmelere başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa ve Japonya askeri işbirliği anlaşması için görüşmelere başladı

Abone Ol 

Fransa ve Japonya, Hint-Pasifik bölgesinde artan deniz gerilimi ve Ukrayna’daki savaşın ortasında askeri işbirliğini güçlendirmek için resmi görüşmelere başlama konusunda anlaştı.

Fransa ve Japonya, son yıllarda ikili olarak ve daha geniş bir grubun parçası olarak çok sayıda ortak askeri tatbikat düzenledi.

Tatbikatlar konusunda planlamalar devam ederken, Fransa ve Japonya’nın Hint-Pasifik bölgesinde artan deniz gerilimi ve Ukrayna’daki savaşın ortasında askeri işbirliğini güçlendirmek için resmi görüşmelere başlama konusunda anlaştığı açıklandı.

Japon Başbakan Fumio Kishida ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Paris’te bir araya gelirken bir Japon hükümet yetkilisi “Müzakerelere başlama konusunda mutabık kaldılar” açıklamasında bulundu.

Japon hükümetinden ve Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan da yapılan açıklamada görüşmelerin ilerletilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı teyit edildi.

Japonya, Ukrayna savaşı sonrası askeri pasifizminden uzaklaşarak, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük askeri yığınağını yapmaya başladığını duyurmuştu. Fransa ise özellikle son dönemde, Hint-Pasifik’te varlığını geliştirmeye çalışıyor.

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu da geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada Japonya ile askeri işbirliğini geliştirmeyi umduklarını söylemişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close