Fransa, Ukrayna'ya SAMP/T hava savunma sistemi teslimatını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, Ukrayna’ya SAMP/T hava savunma sistemi teslimatını onayladı

Abone Ol 

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, Ukrayna’ya Fransız-İtalyan ortak yapımı SAMP/T orta menzilli hava savunma sistemi tedarik edildiğini açıkladı.

Paris’te düzenlenen hava savunma fuarı, AB savunma bakanları, ABD ve NATO askeri yetkilileri ve sektör yöneticilerini bir araya getirdi.

Macron, Paris’te bir hava savunma konferansı sırasında yaptığı konuşmada, “İtalyan meslektaşım Giorgia Meloni ile Fransız-İtalyan SAMP/T’nin şu anda Ukrayna’da konuşlandırıldığını ve faaliyet göstermeye başladığını bildirmekten memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı. 

MAMBA olarak da bilinen SAMP/T, Avrupa’nın ilk uzun menzilli füzesavar sistemidir. 

Macron’a göre SAMP/T hava savunma sistemi, Ukrayna’nın Rus dronları, füzeleri ve uçaklarının saldırılarıyla başa çıkmasına yardımcı olacak.

SAMP/T, MBDA tarafından hassas bölgeleri ve konuşlandırılmış kuvvetleri füze tehditlerine ve uçaklara karşı korumak için tasarlanmış uzun ve orta menzilli Karadan Havaya Füze (SAM) sistemidir.

MBDA, SAMP/T sisteminin orta ve uzun menzilli hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildiğini belirtirken, sistem bağımsız modda çalışabilir veya koordineli bir ağa entegre edilebilir.

SAMP/T sistemi, NATO’nun entegre hava ve füze savunma sisteminin bir parçasıdır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close