Fransa, Ukrayna'ya Exocet gemisavar füzeleri gönderecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, Ukrayna’ya Exocet gemisavar füzeleri gönderecek

Abone Ol 

Jean-Dominique Merchet tarafından yapılan açıklamaya göre Fransa, MBDA tarafından inşa edilen Exocet gemisavar füzelerini Ukrayna Kuvvetlerine göndermeye hazırlanıyor.

Exocet’in çeşitli versiyonları; su üstü gemilerinden, denizaltılardan, helikopterlerden ve sabit kanatlı uçaklardan fırlatılabilen Fransız yapımı bir gemisavar füzesidir. 

İlk olarak bir gemiden ateşlenmek üzere geliştirilen füze daha sonraki yıllarda uçaklardan, helikopterlerden, yüzeyden ve denizaltılardan fırlatılabilen çeşitli versiyonlarıyla gelişimini sürdürmüştür.

Geliştirildiği yıllarda üstün başarı gösteren füzenin en önemli özelliği; gemi, helikopter uçak veya bir başka platform da olsa, nereden atılırsa derhal deniz seviyesinde veya birkaç metre üstünde yol alması yani çok düşük bir uçuş irtifasına sahip olmasıdır.

Çeşitli versiyonları olan  Exocet, menzil konusunda çok büyük başarılar elde etmiştir. İlk versiyonu olan MM-38 modelinde 42 km menzile sahip olan anti gemi füzesi günümüzde MM-40 Blok-3 modeliyle 180+ km menzile sahiptir.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close