Fransa Ukrayna'ya Aster 30 hava savunma füzesi tedarik edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa Ukrayna’ya Aster 30 hava savunma füzesi tedarik edecek

Abone Ol 

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu yaptığı açıklamada Paris’in Ukrayna’ya SAMP/T hava savunma sistemleri için bir grup Aster 30 karadan havaya füze daha teslim edeceğini duyurdu.

BBC’de yer alan habere göre; Fransa Savunma Bakanlığı Ukrayna’ya AB ülkelerinin desteğini artırma girişimi kapsamında, daha önce sevk edilen SAMP/T hava savunma sistemleri için bir grup Aster 30 karadan havaya füze teslim edecek.

BBC tarafından verilen bilgilere göre Fransa Savunma Bakanı Lecornu, Ukrayna’ya ilave füze gönderilmesine ilişkin açıklamayı parlamento oturumu sırasında yaptı.

İlave Aster füzeleri Ukrayna’nın Rus füze saldırılarına karşı SAMP/T sistemlerini kullanmaya devam etmesini sağlayacak.

Fransız medyasında yer alan bilgilere göre; Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile geçtiğimiz günlerde yaptığı bir görüşmede Kiev’e ek Fransız silahları gönderileceği sözünü vermişti.

İtalyan ve Fransız ortaklığında kurulan Eurosam konsorsiyumu tarafından geliştirilen SAMP-T, dünyanın gelişmiş savunma sistemleri arasında gösteriliyor. Sadece İtalya ve Fransa’nın savunma envanterinde bulunan SAMP-T sistemleri daha önce Türkiye, Almanya, İsveç, İspanya, Polonya ve Hollanda gibi ülkelere operasyonel görevler için konuşlandırıldı.

SAMP-T, Avrupa’da faaliyette olan tek uzun menzilli savunma sistemi. NATO sistemiyle operasyonel anlamda tamamen uyumlu olarak çalışıyor.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close