Fransa, Ukrayna'nın savaş uçağı talebine olumlu yaklaştığını açıkladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, Ukrayna’nın savaş uçağı talebine olumlu yaklaştığını açıkladı

Abone Ol 

Fransa Ulusal Meclisi’nin daimi komisyonlarından Milli Savunma ve Silahlı Kuvvetler Komisyonu’nun başkanı Thomas Gassilloud, Ukrayna’ya talep ettikleri savaş jetlerinin gönderilebileceğini söyledi.

Birleşik Krallık’ın (BK) başkenti Londra’da perşembe günü ülkenin Savunma Bakanı Ben Wallace’la görüşen Gassilloud, Kiev’in savaş jeti taleplerine dair şunları söyledi:

Ukrayna’ya tedarikler söz konusu olduğunda, talepleri ayrı ayrı değerlendirmemiz ve tüm kapıları açık tutmamız gerekli. Her şey çok hızlı gelişiyor, gelecek haftalarda neler olacağını göreceğiz.

Gassilloud, savaş jetlerinin tedarikinin Fransa’nın ya da Avrupa Birliği’nin güvenlik kapasitesini zayıflatmaması gerektiğini de ifade etti.

Ayrıca siyasetçi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, savaş jetlerinin gönderilmesinin bir Rusya – NATO savaşına yol açmasını istemediğini de paylaştı.

Gassilloud, eski nesil Mirage uçaklarından gönderebileceklerini belirtirken, her jet için 10 destek personeline ihtiyaç duyulduğuna ve Ukraynalı pilotların da ayrı eğitimlerden geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bu hafta tartışmalı bir sürecin ardından Almanya, Ukrayna ordusuna 14 Leopard II tankı gönderileceğini açıklamıştı. Öte yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, savaş jeti tedariki yapılmayacağını söylemişti.

Polonya ve İspanya da Berlin’in onayının ardından ellerindeki Leopard tankların bir kısmını Kiev’e göndereceklerini bildirmişti.

ABD de 31 adet M1 Abrams tankının Kiev yönetimine verileceğini duyurmuştu. BK ise geçen hafta Ukrayna ordusuna 14 adet Challenger II tankı gönderileceğini bildirmişti.

Kaynak: Independent, M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close