Fransa, Rafale savaş uçaklarını Romanya'ya konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, Rafale savaş uçaklarını Romanya’ya konuşlandırıyor

Abone Ol 

Fransa’ya ait Rafale savaş uçakları, NATO Hava Kalkanı misyonu operasyonu için Romanya’ya konuşlandırıldı.

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan resmi basın açıklamasına göre; Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, Romanya Hava Kuvvetleri ile ortak eğitim tatbikatlarına katılacak ve Romanya’da konuşlu Fransız MAMBA hava savunma sistemini destekleyecek.

Fransız ortak savunma kurmaylığı sözcüsü Albay Pierre Gaudilliere yaptığı açıklamada; “Romanya ve NATO yetkililerinin talebi üzerine Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri, Romanya Hava Kuvvetleri ile yakın işbirliği içinde hava savunma görevlerini yerine getirmek üzere Rafale savaş uçaklarından üçünü 16-22 Ekim tarihleri arasında Fetesti Hava Üssü’nde konuşlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise; “Rafale savaş uçaklarının Romanya’ya konuşlandırılması, Fransa’nın NATO’nun kolektif savunma hedeflerine olan sarsılmaz bağlılığının altını çizmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre; Fransız Rafale uçakları Romanya’da bulundukları süre boyunca Romanya’nın F-16 savaş uçaklarıyla çeşitli ileri eğitim tatbikatları gerçekleştirecek ve NATO’nun bölgedeki hava savunma kabiliyetlerini geliştirmeye odaklanacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close