Fransa nükleer enerjili uçak gemisi konseptini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa nükleer enerjili uçak gemisi konseptini tanıttı

Abone Ol 

Fransız gemi inşa firması Naval Group, Paris’teki 2022 Euronaval ticaret konferansında nükleer enerjili uçak gemisi konseptini tanıttı.

Porte Avion Nouvelle Génération (PANG) olarak adlandırılan yeni nesil savaş gemisi, 32’ye kadar savaş uçağı ve çok sayıda helikopter taşıyacak şekilde tasarlanacak.

Uçak gemisi ayrıca birkaç insansız hava sistemi ve taktik savaş yönetimi – komuta ve kontrol uçağı taşıyabilecek.

Breaking Defense tarafından alıntılanan program direktörü Olivier de Saint Julien, “Kademeli olarak modernize edilebilecek ve savaş sistemi gelişebilecek şekilde tasarlanacak” açıklamasında bulundu. 

Olivier de Saint Julien; “15 yıl içinde ne tür bir teknolojinin mevcut olacağını bugün bilmiyoruz, bu yüzden yeni teknolojinin kolayca uygulanabilmesine izin vermemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

PANG, 2038 yılına kadar Fransa’nın nükleer enerjili Charles de Gaulle uçak gemisinin yerini alacak ve ilk deniz denemelerinin 2036’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Ek özellikler

Naval Group’un PANG uçak gemisi 310 metre (1.017 fit) uzunluğunda ve 85 metre (279 fit) genişliğindedir.

Üç şaft tahrikine güç sağlamak için TechnicAtome’dan iki nükleer reaktör kullanacak.

Reaktörlerin yalnızca on yılda bir yakıt ikmali yapması gerektiği ve bu sayede geminin denizde çok daha uzun süre kalması sağlanacağı bildiriliyor.

PANG, uçakta bakım desteği ve onarım sağlamak için uçak mühendisleri de dahil olmak üzere 2.000 kişilik bir ekip taşıyacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close