Fransa havadan fırlatılan ASMPA-R nükleer füzesini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa havadan fırlatılan ASMPA-R nükleer füzesini test etti

Abone Ol 

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Fransa’nın Rafale savaş uçağı tarafından fırlatılmak üzere tasarlanan nükleer kapasiteli güncellenmiş bir füzenin ilk test atışını gerçekleştirdiğini açıkladı.

Lecornu yaptığı açıklamada ASMPA-R füzesinin “Ulusal topraklar üzerinde, nükleer bir hava saldırısını temsil eden bir tatbikatta bir uçak tarafından savaş başlığı olmadan ateşlendiğini söyledi.

Fransa’nın nükleer füze denemesi, Rusya’nın Ukrayna sınırında yer alan ve Moskova’nın ilhak ettiğini iddia ettiği bölgeleri de kapsayan Güney Askeri Bölgesi’nde nükleer tatbikatlara başlamasından bir gün sonra gerçekleşti.

Lecornu’nun açıklamasında, Fransız tatbikatının Fransa’nın denizaltından fırlatılan silahlarının yanı sıra “caydırıcılığın havadan nükleer unsurunun güvenilirliğini” korumayı amaçladığı belirtildi.

Fransa önümüzdeki yıllarda askeri bütçesinin yaklaşık yüzde 13’ünü, 2035 yılına kadar yeni nesil havadan fırlatılan füzelere yükseltme de dahil olmak üzere bağımsız nükleer kabiliyetine harcamayı planlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close