Fransa, fırkateynlerini Exocet MM40 Blok 3C füzesi ile donatacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, fırkateynlerini Exocet MM40 Blok 3C füzesi ile donatacak

Abone Ol 

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Exocet füzesinin en son versiyonu olan MM40 Block 3C için savunma sanayi üreticisi MBDA ile yeni bir sözleşme imzaladıklarını açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Fransa; fırkateynlerini gelişmiş, hassas ve dayanıklı denizden denize füzelerle donatmayı amaçlayan askeri program kapsamında savunma sanayi üreticisi MBDA ile yeni bir sözleşme imzaladı.

Sözleşmeye konu olan Exocet MM40 Blok 3C, şu anda birçok donanmada operasyonel hizmette olan Exocet ailesinin en yeni nesil gemiden atılan füzesi olarak tanımlanıyor.

Verilen bilgilere göre füzeler, Fransa tarafından halihazırda sipariş edilmiş olan MM40 B3C mühimmatlarını tamamlayacak ve teslimatlar yıl sonundan önce başlayacak.

Ayrıca MBDA Fransa, Fransa ordusunda şu anda hizmette olan MM40 B3 füzelerini de B3C versiyonuna yükseltecek.

Exocet MM40 Blok 3C füzesi

Exocet MM40 Blok 3C’nin temel özellikleri arasında, optimize edilmiş 3D yaklaşma yörüngelerine ve çok düşük deniz  irtifalarında çeşitli açılardan terminal saldırılarına izin veren sofistike bir navigasyon paketi bulunmaktadır.

Füzenin terminal güdümü, denizdeki hedefleri doğru bir şekilde ayırt etmek ve seçmek için bir J-bandı aktif arayıcı kullanırken, kara hedefleri için GPS doğruluğu kullanmaktadır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close